- BendenSana.com

Sıkça Sorulan Sorular
Hediye kutularındaki ürünlerde değişiklik yapabilir miyim?
Hediye kutuları içindeki her bir ürünü temalara özel olarak tasarladığımız için kutu içeriklerinde değişiklik yapamıyoruz. 

Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?
Evet, yalnızca e-posta adresinizi girerek de üye olmadan alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş ile ilgili kargo takip numarası, sipariş bilgileri gibi bilgiler e-posta adresinize gönderileceği için aktif olarak kullandığınız bir e-posta adresi belirtmenizi öneririz.

Tek seferde aldığım birden fazla hediyeyi farklı adreslere nasıl gönderebilirim?
Alışverişinizi tamamlarken not kısmına kutu ismi, gönderilecek kişi isimlerini ve adreslerini yazabilirsiniz. 

Siparişimin ödemesini nasıl gerçekleştirebilirim?
Ödeme sayfasında karşınıza çıkan Kredi Kartı/Banka Kartı ve Havale/EFT ödeme seçenekleri ile ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme aşamasında hata alıyorum ne yapmalıyım?
İnternetten yapacağınız alışverişlerde kredi kartı ile ödeme yaparken, kredi kartı bilgilerinizin (kart numarası, güvenlik kodu ve kartınızın son kullanma tarihi) eksiksiz ve hatasız olması, kredi kartı veya sanal kredi kartınızın Visa, Mastercard ve Amex olması, kartınızın kullanılabilir limitinin yeterli olması, internetten alışverişe açık olması gerekmektedir. Ödeme aşamasında iken bu koşullar sağlanmış ve işlem onayı esnasında herhangi bir internet bağlantısı sorunu yaşanmamış ise ödeme sorunsuz gerçekleşmektedir. Sorununuzun devam etmesi durumunda bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Siparişim ne zaman kargoya verilir?
Hafta içi 15:30’a kadar verdiğiniz siparişlerinizi aynı gün kargoya veriyoruz. 15:30’dan sonra verilen siparişleri ertesi işgünü kargoya veriyoruz. 

Siparişim istediğim adrese kaç günde teslim edilir?
Saat 15:30’a kadar verdiğiniz İstanbul içi siparişleriniz, olağanüstü haller dışında ertesi işgünü adrese teslim edilir. Diğer illerimiz için teslim süresi şehir merkezleri için 2 işgünü, şehir dışı noktalar için 3 işgünüdür. Haftasonu teslimat yapılmamaktadır. 

Türkiye’nin her yerinden internet üzerinden sipariş verebilir miyim?
Türkiye sınırları içinde yer alan tüm illerden sipariş verebilirsiniz.

Kargo ücretiniz hakkında bilgi alabilir miyim?
Kargo ücreti Türkiye sınırları içinde fiyatlarımıza dâhildir.

Siparişim hangi kargo firması tarafından teslim edilecek?
www.bendensana.com’dan aldığınız hediye kutularınızın kargo hizmetini UPS Kargo sağlamaktadır. 

Siparişimin durumu hakkında bilgi alabilir miyim?
Kargonuzu, sipariş onay e-postasında belirtilen kargo takip numarası ile UPS’in web sitesinden (http://www.ups.com.tr/gonderi_takip.aspx) takip edebilirsiniz. Siparişle ilgili sorunlarınız için hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0212 438 41 11 telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Siparişlerim vardığında ben veya yolladığım kişi orada değilse, adreste kimse bulunamazsa ne olur?
Eğer teslimatı alacak kişiye ulaşılamazsa, ertesi gün bir kere daha aynı adrese getirilir. İkinci ziyarette de adreste kimse bulunamaması halinde bir not bırakılarak hediye kutularınız nakliye firmasının size en yakın şubesine gönderilecektir.
Hediye kutularınız 3 iş günü bu şubede saklandıktan sonra bendensana.com adresine geri gönderilmektedir. Geri gönderilen hediye kutularınızı hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0212 438 41 11 telefon numarasından bize ulaşarak tekrar alabilirsiniz.

Teslimat anında nelere dikkat edilmeli?
Kargonuzu teslim alırken kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Paketlerin dışında hasar, eziklik, yırtılma, ıslaklık gibi normal olmayan bir durum tespit ettiğinizde ürünleri teslim almayarak kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız. Bu sayede kargonuz ile ilgili probleminiz kısa sürede çözümlenecektir.
Kargonuzu teslim aldıktan sonra yapacağınız eksik/hasar teslimat bildirimleri, tutanak olmadığı zaman incelemeye bağlı olarak reddedilebilir.

Siparişimi teslim aldıktan sonra eksik, hatalı veya yanlış ürün olduğunu fark edersem ne yapmalıyım?
Teslim esnasında fark edilmeyerek teslim alınan eksik, hasarlı veya ayıplı ürünlerin değişimi için hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0212 438 41 11 numaralı telefondan ulaşabileceğinizi Müşteri Hizmetleri bölümümüz, ürünün hasar veya ayıbını gösteren fotoğraf göndermenizi talep edecektir. Yapılan inceleme sonucunda tüketici kaynaklı bir hata olmadığının tespiti durumunda, stoklarımızda mevcut ise ürünlerin birebir değişimi yapılacaktır. Firma adına kesilen faturalarda ise, satın alan firmanın iade faturası ile değişim veya iade işlemi yapılabilir.